Historia OSP Kobiernice

Ochotnicza Straż Pożarna w Kobiernicach została założona w 1889r. Od tego czasu nieprzerwanie niesie pomoc mieszkańcom gminy Porąbka i okolic. Przez cały okres istnienia musiała zmagać się z zagrożeniem jakie niesie ze sobą rzeka Soła, praktycznie co roku przysparzała strażakom pracy.

Z kolei częste wypadki na starym skrzyżowaniu w Kobiernicach spowodowały rozwój ratownictwa drogowego w naszej jednostce. W 1993r. otrzymaliśmy samochód ratownictwa drogowego wraz z pełnym wyposażeniem, a druhowie zostali przeszkoleni w zakresie udzielania pomocy ofiarom wypadków. W 1995 roku zostaliśmy włączeni w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego(KSRG). Obecnie jednostka posiada 92 członków z czego 35 posiada przeszkolenie oraz aktualne badania lekarskie pozwalające na udział w działaniach ratowniczych. Oraz 25 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej(MDP). Straż ma na swoim wyposażeniu ma 3 samochody:


- GBA 2,5/16 na podwoziu Star-Man 14.225

- SLRt Mercedes Benz Sprinter 519 CDI 4x4

- Samochód Operacyjny VW Transporter T4


W naszej jednostce 35 strażaków posiada kursy i aktualne badania pozwalające na udział w akcjach ratowniczo-gasniczych. Każdy z druhów posiada własne ubranie ochronne (ubranie bojowe, buty typu oficer oraz rękawice), hełmy dla załogi znajdują się w samochodach. Dodatkowo w GBA przewożone są 2 zapasowe komplety ubrań specjalnych. Jednostka alarmowana jest przez dyspozytora Miejskiego Stanowiska Kierowania (MSK) w Bielsku Białej poprzez system DSP-50. Dodatkowo do 30 druhów wysłane są poprzez terminal GSM, SMS-y z informacją o alarmie. Po przybyciu na alarm do remizy, strażacy kontaktują się z MSK aby uzyskać informacje na temat zdarzenia, gdy zbierze się obsada wozu (co najmniej 3 strażaków) następuje wyjazd.